Adresa provozovny
Koterovská 12, Plzeň, 301 00
+420 777 203 146 - veteráni
tomas.bokr@seznam.cz
Otevírací doba
Po: 8:00-12:00 | 13:00-15:30
Út, Čt: 8:00-12:00 | 13:00-16:30
St: 8:00-12:00 | 13:00-16:00
Pá: 8:00-12:00 | 13:00-15:00
So-Ne: zavřeno
Drobečková navigace

Autodíly Krbec > O výfucích

O výfucích

Výfukové potrubí je velice důležitá součást podvozku vozidla. O složitosti tohoto dílu svědčí jeho důležitá funkce, umístění i délka výfuku.Nejdůležitějším úkolem výfuku je odvádět výfukové plyny, snižovat hlučnost vozidla a zamezovat únikům toxických plynů a tím přispívat k udržení čistoty ovzduší. Jakýkoliv defekt výfuku způsobuje únik škodlivých toxických plynů do ovzduší. Nejmodernější výfukové systémy jsou konstruovány tak, aby zajistily odstranění nejškodlivějších imisí, které vznikají spalováním pohonných hmot. V dnešní době je již každé nové vozidlo vybaveno výfukovým systémem včetně katalyzátoru, který přispívá aktivně ke snižování hladiny škodlivých emisí uvolňovaných do ovzduší.

Z čeho se výfuk skládá

Výfukové svody

výfukové svodyVýfukové svody jsou sběrné potrubí, které je pevně uchyceno přímo na hlavu motoru. Tvoří jej několik trubek, odvádějících spaliny od každého válce, které svádí do jediné. Tato trubka vyúsťuje v přední výfukové potrubí nebo přímo katalyzátor.

Katalyzátor

katalyzátor

Katalyzátor je zařízení, které pomocí chemického procesu (katalýzy) zajišťuje snižování obsahu kysličníku uhelnatého a uhlovodíků ve výfukových plynech. Katalyzátory jsou dnes v každém novějším autě. Poškozený nebonefunkční katalyzátor může být příčinou zvýšení škodlivých emisí, zvýšení spotřeby paliva, snížení výkonu motoru a také toho, že vozidlo neprojde zkouškou STK.

Tip:

U motorů s katalyzátorem se používá bezolovnatý benzín. Vozidlo vybavené katalyzátorem neroztlačujeme. Do katalyzátoru se může dostat nespálená směs paliva, která jej znečistí a může negativně ovlivnit jeho funkčnost.

Lambda sonda

Lambda sondaLambda sonda je senzor, umístěný ještě před katalyzátorem, který vyhodnocuje množství kyslíku ve výfukových plynech. Údaje potom signalizuje řídící jednotce, která na jejich základě upravuje poměr paliva a vzduchu pro zachování optimálního spalování, čímž mimo jiné rovněž prodlužuje životnost a zlepšuje funkci katalyzátoru.

Tlumič

Tlumič výfukuTlumič výfuku je další část výfuku, přes kterou proudí splodiny mimo automobil. Je to nádoba, zhotovená z plechu většinou ve tvaru válce, opatřená komorami nebo přepážkami s různě uspořádanými otvory. Tlumič především účinně snižuje hluk vznikající prací motoru a prouděním výfukových plynů. Většinou je součástí výfukového systému přední a zadní tlumič. Na některých vozidlech mohou být i tlumiče další.

Výfukové potrubí, koncová trubka

Koncovka výfukuVýfukové potrubí je součást výfukového systému. Slouží ke spojení všech částí výfuku. Koncová trubka je poslední díl výfuku, přes který proudí spaliny mimo karosérii vozidla a jsou odváděny do ovzduší.

Menu

E-shop

Vahadlo ruč brzdy

Vyhledat v katalogu

hlava rozdělovače